Eski Foça'da Küçük Bir Pansiyon

NEDİR?

Herşeyin en başında; küçük bir pansiyondur = )
Ha, pansiyondan çok daha ötesidir, o ayrı! Onu da gelen, yaşayan, müdavimi olanlar bilir.

İzmir'in tarihi dokusunu, doğal kokusunu ve yerel öğelerini kaybetmemiş ender kasabalarından biri olan Eski Foça'da, tarihi dokusunu, doğal kokusunu ve yerel öğelerini kaybetmemiş sanırız biricik pansiyonudur. 1870 yılında inşa edilmiş, yığma taş orjinal Rum mimarisi olan ön bina ve meyve ağaçları ile dolu arka avludan oluşur. Bu taş bina Foça'daki içinde yaşanan en eski yapılardan biridir. Neden ?

Nedenine gelince, bu binadaki bugüne kadarki yaşamı anlatmak gerek.

1870 yılında bir Rum aile tarafından inşa edilir. 1924 yılında Yunanistan ile Türkiye arasındaki Lozan Mübadelesi anlaşması ile bu Rum ailesi Yunanistan'a giderken; Kavala - Pravuşta'dan gelen Tutar ailesi şimdiki İyon Pansiyon olan bu binaya yerleşir.

Dedemizin babası Hüseyin efendi 1914 yılında 1.Dünya Savaşı sırasında Mısır - Trablusgarp cephesinde savaşmak üzere yola çıkar ve bir daha geri dönmez. 1915 yılında doğan dedemiz Mehmet Tutar annesi ile bu eve geldiğinde 9 yaşındadır. Burada yaşam devam eder ve 1952 yılında babamız Hüseyin Tutar da bu evde doğar. 1976 yılında büyük kardeş Devrim'den sonra 1978 yılında bendeniz Umut da bu evde dünyaya gelir ve 1982 yılında evimiz pansiyon olarak restore edilir. Ve işte 1982 den bu yana sürekli bakımı yapılan ve içinde yaşanan 140 yıllık evimiz bu yüzden hala dimdik ayaktadır.

Pansiyonumuzun işleyişi, "bir gelen illa ki yeniden gelir!" mantığına dayanır. Öncelik her zaman dostluktadır ve para en son konuşulan şey olmalıdır. Misafirlerimizin istekleri herşeyin en başında gelir, eldeki tüm imkanlar zorlanır; illa da yerine getirilmeye çalışılır ve genellikle de başarılır ; ) Evde gibisinizdir, içiniz rahattır, huzurunuz üst limittedir, ruhunuz uçma evresindeyken bedeniniz yaymaya meyillidir !

Daha ayrıntılı bilgilere diğer menü başlıklarından ulaşabilirsiniz. 
Kısaca İyon Pansiyon budur : " Ruhunuza iyi gelir, ama bağımlılık yapar ! "

Ve yine; herşeyin nihayetinde küçük bir pansiyondur... = )